Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
10/10

Wieś Spytkowice położna jest w powiecie nowotarskim i gminie Spytkowice. Miejscowość znajduje się na granicy Beskidu Orawsko-Podhalańskiego i Kotliny Rabczańskiej. Pierwsze pisane wzmianki o wsi Spytkowice pochodzą już z 1234 roku, kiedy to tereny te obrastała bujna puszcza. Dziś mało kto wie, że przez Spytkowice przed wiekami przebiegał szlak handlowy „droga Polska”, którym wędrowcy docierali aż do Węgier. Przez Spytkowice przetaczały się całe tabuny kupców wiozących ołów, miedź i sól. Miejscowość ta gościła też dostojników odpowiedzialnych za dyplomatyczne kontakty Polski z Węgrami.

Spytkowice borykały się z najazdem Tatarów i przetrwały potop szwedzki, a wieś niejednokrotnie zmieniała właściciela. Mimo tych zawirowań, osadnictwo na terenie gminy Spytkowice przetrwało do dzisiaj, a wieś stała się siedzibą gminy chętnie odwiedzanej przez turystów z Polski i całej Europy.

Ważne miejsca w Spytkowicach

 • Dzwonnica – drewniana zrębowo-słupowa dzwonnica w Spytkowicach pochodzi z XVIII wieku i dźwiga 3 dzwony.
 • Kościół budowany w latach 1763-1765 – przepiękna jednonawowa budowla z belek świerkowych i modrzewiowych, z polichromiami i 15-głosowymi organami z 1903 roku.
 • Karczma z XVIII wieku – w Spytkowicach znajduje się parterowa murowana karczma zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku.
 • Przydrożne figury – w miejscowości Spytkowice stoi kilka oryginalnych przydrożnych figur, m.in. figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, figura Jezusa Nazareńskiego i figura Matki Boskiej Bolesnej.
 • Ośrodek Jazdy Konnej „WIRTUS”.
 • Kompleks Beskid – stacja narciarska z basenem i nowoczesnym SPA.
 • Restauracja i dom weselny „Kabanos” – góralska restauracja, która w każdy weekend organizuje potańcówki z muzyką na żywo.
 • Karczma „Rusnakówka” – restauracja góralska przyciągająca turystów muzyką na żywo.
 • „Zajazd pod Brzozami” – restauracja i dom weselny.
1/4
2/10

Rabka-Zdrój jest jednym z większych miast Podhala. Miasto położone jest w powiecie nowotarskim w Kotlinie Rabczańskiej. O Rabce-Zdroju po raz pierwszy wspominał w 1254 roku kronikarz Jan Długosz. W dokumencie Sal in Rabschyca pisał on o znanych w całej Małopolsce rabczańskich solankach. Badania przeprowadzone na tych terenach wykazały, że solanki znajdujące się na terenie Rabki-Zdroju są najsilniejszymi solankami jodowo-bromowych w Europie. Po II wojnie światowej był to bardzo ważny ośrodek leczniczy.

Rabka-Zdrój może się pochwalić fantastycznymi trasami turystycznymi i przyrodniczymi. Przez miasto przebiegają szlaki piesze, a na trasie jednego z nich leży uzdrowisko co roku odwiedzane przez całe rzesze kuracjuszy.

Ważne miejsca w Rabce-Zdroju

 • Drewniany kościół – w kościele wybudowanym w Rabce-Zdroju w roku 1606 mieści się obecnie Muzeum im. Władysława Orkana.
 • Muzeum Górali i Zbójników – urokliwe miejsce przedstawiające część podhalańskiego folkloru.
 • Muzeum Rekordów i Osobliwości – w muzeum znajduje się ekspozycja największych, najmniejszych lub najstarszych przedmiotów takich jak np. bombka choinkowa, rowerek, wieczne pióro i wielu innych.
 • Muzeum Orderu Uśmiechu – w muzeum stoją między innymi manekiny osób, którym przyznano Order Uśmiechu, czyli jedyne na świecie odznaczenie przyznawane dorosłym przez dzieci.
 • Park rozrywki „Rabkoland” – wesołe miasteczko z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych.
 • Park Zdrojowy – piękny park z dużym placem zabaw jest idealnym miejscem na spędzenie rodzinnego popołudnia.
 • „Zola Park” w Parku Zdrojowym – wypożyczalnia elektrycznych quadów, pojazdów segway, hulajnóg, selfbalance, a także świetne pole do paintballa.
 • Restauracja „Siwy Dym” – góralska restauracja z muzyką na żywo.

W Rabce-Zdroju znajdują się ponadto 3 oświetlone stoki narciarskie z nowoczesnymi wyciągami, wypożyczalnia nart oraz desek snowboardowych i liczne punkty gastronomiczne.

2/4
3/10

Raba Wyżna jest wsią położoną w powiecie nowotarskim nad rzeką Rabą i w Kotlinie Rabczańskiej. Pierwsza wzmianka o Rabie Wyżnej pochodzi z 1581 roku. W Rabie Wyżnej działa obecnie m.in. Ludowy Klub Sportowy „Orkan”. Wieś, mimo że doświadczona klęską głodu i bitwą rozgrywającą się w czasach II wojny światowej, przetrwała i zachwyca dzisiaj spokojem i wszechobecną ludową kulturą. Ciekawostką jest też fakt, że z Raby Wyżnej pochodził m.in. kardynał Stanisław Dziwisz.

Ważne miejsca w Rabie Wyżnej

 • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa z XVI – w kościele znajdują się zabytkowe polichromie, rzeźba Chrystusa ukrzyżowanego, piękna ambona i prospekt organowy.
 • Zespół dworsko-parkowy z XIX wieku – dwór Głowińskich w Rabie Wyżnej składa się z pałacu, spichlerza, oranżerii z palmiarnią, czworaka, drewnianej stodoły i parku.
 • Stadnina w Sieniawie – stadnina znajdująca się w gminie Raba Wyżna oferuje jazdę konną.
 • Wyciąg narciarski – łagodny stok idealny dla początkujących narciarzy oraz dzieci.
3/4
10/10

Reklama

Opis firmy tytul odsyla do ich strony (przyklad)
4/4

Podhale inne niż znacie!

Turyści przywykli do tego, że na Podhalu najpopularniejsze jest Zakopane, Nowy Targ, Kościelisko, Poronin i Białka Tatrzańska. Na szczęście na tym nie kończy się oferta tego regionu, bo w samym sercu Podhala są też inne, równie piękne miejscowości. Niewątpliwymi urokami może się pochwalić powiat nowotarski z miejscowościami Spytkowice, Rabka-Zdrój, Raba Wyżna, Jabłonka i Lipnica Wielka. Mimo że mniej znane, tętni w nich serce polskich gór i tego, co w nich najlepsze. Te miejscowości stanowią doskonałą alternatywę dla turystów zmęczonych gwarem i komercyjnością Zakopanego i innych popularnych miejsc. Znajdziesz w nich spokój, prywatność i możliwość nieskrępowanego kontaktu z naturą. Nieopodal (w odległości 20 km) znajdują się też najpiękniejsze termy w Polsce – Termy Chochołowskie z restauracją, ośrodkiem sportowym i SPA.


Dlaczego warto odwiedzić powiat nowotarski?

Wszystkie opisane miejscowości leżą w powiecie nowotarskim, którego siedziba znajduje się w Nowym Targu. Jest stąd blisko zarówno do Zakopanego, jak i do Babiej Góry, Suchej Beskidzkiej i Mszany Dolnej. Bliskie sąsiedztwo ze Słowacją, sprawia, że jest też idealnym miejscem dla osób, które chciałyby odwiedzić góry po stronie naszych sąsiadów. Dzięki specyficznemu położeniu można zobaczyć tu cały przekrój uroków województwa małopolskiego. Powiat nowotarski rozciąga się od Karpat, przez Gorce, jezioro Czorsztyńskie, aż do Pienin. Różnorodność, jaką oferuje powiat nowotarski, doceniają zarówno pasjonaci sportu, jak i rekonwalescenci – w tym dzieci i młodzież – przyjeżdżający na turnusy rehabilitacyjne do uzdrowiskowych miejscowości, np. do Rabki Zdrój. Gości wszystkich turystów, którzy jadą do Zakopanego z dowolnego miejsca w Polsce. Stanowi takie preludium do spotkania z Tatrami, a jednocześnie w niczym im nie ustępuje. Każdy, kto chociaż raz odwiedzi tę okolicę, zapragnie tu wracać. W tym zakątku Polski jest coś, co przyciąga i sprawia, że nie da się o nim zapomnieć. Czuć tutaj majestat gór, które choć ciche, napawają przekonaniem o sile i pięknie natury!


Reklama 1

Kontakt: +12 345 678 901
E-mail: email@email.site

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018
Wykonał Albert Zawadzki